Stāsts par kādu fenderi
Mezglu siešana ir kas vairāk kā tikai mezgli. Izskatās, ka tagad kādu laiku iedziļināšos fenderu īpatnībās.
ქართული ანბანი ილზეს კვანძებით
Kartvelu (gruzīnu) alfabēts jeb ქართული ანბანი, ko esmu atveidojusi, izmantojot mezglus. Man patīk siet un es mācos kartvelu valodu, tā viss pamazām sasienas kopā. Mezglu identifikācija saskaņā ar "Ashley Book of Knots", tā ka ikviens mezglu vai valodas entuziasts var šo atkārtot. 33 burtiem izmantoti 28 mezgli un gandrīz 40 metri 5mm džutas auklas.
მე მქვია ილზე ვაინოვსკა, ვმუშაობ კვანძებით. მე ვარ ლატვიელი, რომელის სწავლობენ ქართულს. ვიმედოვნებ, რომ ეს კვანძების ანბანი დაინტერესდება კვანძებითა და ქართულით.
Ani, a. Latviešiem ābece (no pirmajiem trim alfabēta burtiem a,b,c), gruzīniem - anbani (no pirmajiem diviem a (ani) un b (bani)).
Mezgls - ABOK516.
Bani, b. Mulsinošs burts. Jo rakstītā burta līdzība ar drukāto ir diezgan attāla. Turklāt arī rokrakstā var rakstīt tā un var arī šitā. Bet vispār kartvelu burti apaļīgi, mācībām labākas ir rūtiņu, ne līniju burtnīcas.
Mezgls ABOK2200, bet astē astotnieks - ABOK420.
Gani, g. გ viegli sajaukt ar ბ, ja tie ir katrs pats par sevi, bet vieglāk, kad kopā ierakstīti vārdā - gruzīnu burti veidojas trīs līmeņos, katrai notij ir sava vieta uz savas līnijas. Sasveicināšanās გამარჯობა (gamardžoba) lieliski parāda, kur atrodas გ apaļums un kur ბ - viens zemāk, otrs augstāk.
Mezgls ABOK2217, globe knot.
Doni, d. Apgūstot burtu დ, protams, vispirms uzzina vārdu დედა, ko izrunā "deda", bet kas nozīmē "māte". Tā, lūk.
Mezgls ABOK2200, "mērkaķa dūrīte".
Eni, e. vienkārši e. ne plats, ne šaurs. vienkārši e. tāpat kā burti ir vienkārši burti - ne lielo, ne mazo gruzīnu valodā nav. burti ir burti. (vispār "burti" ბურთი tulkojumā no gruzīnu valodas ir bumba )
Mezgls ABOK2950.
Vini, v. Viltīgs savā līdzībā ar vienu no k, toties labi paliek atmiņā kā 3.
Mezgls ABOK1047.
Zen, z. Neizdzēšami paliek atmiņā ar zebras tēlu. Un uzreiz paliek jautrāk un vieglāk. Priecīgs (d)zen.
Mezgls ABOK1103.
Tani, maigais t ar tikko jaušamu h noti. Tbilisi pirmais burts.
Mezgls - ABOK1305.
Ini, i. Mana vārda pirmais burts. Paskats liek domāt par alfu un omegu, galu un sākumu, tāpēc jāizvēlas kāds stopera mezgls, kas to galu un sākumu stingri notur.
Un gala gals lai ir kā punkts uz i, kas tik ļoti pierasts.
Mezgls - ABOK670.
K'ani, viens no k saimes, saukts par cieto k.
Kaķis klepo.
Mezgls ABOK2255.
Lass jeb Lani, l. Ja liekas, ka esi sapratis burtu proporcijas, atnāk l un tu atkal neko nesaproti. Ir jādomā nevis par burtiem, bet par vārda, vārdu melodiju kopumā.
Mezgls ABOK2255, ABOK516, ABOK580.
Mani (m). Vienkāršs, vai ne? მადლობა (madloba) - paldies! Paldies, ka paldies vienkārši izrunājams.
Viss jau ir vienkārši, kad zina. Ja astesgals līkumu met pa kreisi no labās puses, burts m. Ja aste stāvus gaisā - dz. (Apmesti spogulī attiecīgi n, ja astes līkums pa labi no kreisās puses, bet h, ja aste stāvus gaisā. Vienkārši taču.)
Mezgls ABOK580.
Nari, n. Varētu jau būt arī tas pats m, tik apmests otrādi, bet nē. Tur vajag tādu mazu vilnīti astē. Tādu kā vējā atrisušu bizi.
Mezgls ABOK580.
Oni, o. Kartvelu skaitļu sistēmā atbilst skaitlim 70, bet mūsdienās šādu sistēmu vairs nelietojot.
Mezgls - ABOK366/1119 (karātavu mezgls), kur cilpa gan ir atstāta ļoti niecīga, teiksim, tās tur nemaz nav. Jo skolotājs man teica - nekādas cilpas šādos burtos. Ātri rakstot tos divus lokus, iesācējam vidū viegli iemetas cilpa.
Pari, p. Polijas p. Kad uzmācas bezcerība saklausīt nianses dažādajos k, p, c, t utt., cenšos vienkārši atcerēties, kurā vārdā kādi burti. Polijas p.
Mezgls ABOK 1697.
Žani, ž. Kamdēļ gan likt ķeksi virs z, ja var būt pilnīgi patstāvīgs burts.
Mezgls ABOK1248 jeb eskimosu mezgls šķēpa piesiešanai.
Rae, r. Varētu rakstīt "latviešu r", r kā r. Motors rūc, auto brauc.
Mezgls ABOK1047.
Sani, s. Tik stalts, ka jāpiesien kāds kociņš, lai neizlokās mums ierastajā s burtā.
Mezgls ABOK580.
T'ari, t, cietais t. Rakstība ir dažāda - maiss var arī nebūt ciet.
Mezgls - cepelīna mezgls (Zeppelin bend), bet ar cilpām. ABOK numura nav, jo pirmoreiz piefiksēts 1966.gadā, krietni pēc ABOK iznākšanas (1944.gadā).
Uni, u. Mīļš tamdēļ vien, ka vienkāršs. Viegli runāt, viegli rakstīt. Tādi burti arī gadās.
Mezgls ABOK1046 (vispār jau vienkāršs parastais mezgls, bet aukla salikta dubulti un sanāk cilpa galā, kas šeit atsāta nu ļoti maziņa. Tā, lai tomēr nebūtu pārāk vienkārši).
Phar, viens no p variantiem. Dūmakainais p [pʰɑɾ], kur h ir tikai tik daudz, cik garaiņu virs karstas putras, kas nolikta atdzist. ფაფა - pʰapʰa - putra.
Mezgls ABOK71, buliņš.
Khari, viens no k variantiem. Melnraksta albuma komentāros izskanēja domu apmaiņa par identitātes zaudēšanu, pārāk aizraujoties. Tad nu mezgla vietā izvēlējos spleisēšanu - viena virve saplūst ar otru, spleisēšana arī ir no tiem pašiem mezglu plauktiem.
ABOK2635.
Ghani, rīkles r. Tik dziļi rīklē latvietim neviens burts nedzīvo. Ar šo sākas vārds "vīns" (ღვინო), tad nu nav jābrīnās, ka virves dubultojas, bet viducis gluži kā vīnogu ķekars.
Mezgls - ABOK2952 vidū, gals - ABOK366/1119.
ყარი, viens no burta k variantiem.
Atvainojiet, nespēju vēl izrunāt, tātad arī aprakstīt izrunu ne. Pat tik vienkāršs vārds kā "varde" (ბაყაყი) man vēl nepadodas. Varbūt tāpēc vardi tā arī sauc, jo burta izruna ir kaut kas starp skaņu no aizžņaugtas rīkles (ja rīkles muskuļi nav trenēti, jāpalīdz no ārpuses) un vardes apmierinātu kurkstu.
Mezgls ABOK1120, īsajā galā ABOK516, garajā - ABOK517
Šini, š.
Mezgls ABOK2356 ziedam, ABOK1498 lapiņai.
Čini, č. Kamēr citi raksta "chin", lai saprastu, kā to burtu sauc, latvietim vieglāk - viņš raksta "čin" un č izrunā bez pūlēm!
Mezgls - divi ABOK1713 blakus (rewerse hitches).
Cini, c. Mierīgs c bez liekas spriedzes žokļos.
Mezgls ABOK1700.
Dzani (dz). Brīžiem liekas, ka latviešu valoda ir kā no ķieģelīšiem, klucīšiem - vārdam ir sakne, priekšā priedēklis, beigās izskaņa, galā galotne, kas tiek locīta. Dzelžaini. Teikuma veidošana un vārdu locīšana kā spēlēšanās ar klucīšiem. Gruzīnu valoda šķiet dzīva, un loģika grūti notverama. Vārdu dažādi pielietojot, burti ceļo - var nomainīties gan sākumā, gan beigās pielipināties kas cits, gan pa vidu iespraukties. Un burtu vispār vārdos mēdz būt daudz, tāpēc labi, ja divskanis satilpst vienā.
Mezgls ABOK580.
Cili, c. Tāds ciets c, kad žokļi gandrīz sakosti un jāciešas. Ciets (citi jau tā arī raksta - ciecs ) un spics.
Mezgls Abok1177apakšgalam, bet augšgalam ABOK1498.
Čari, č. Lielākais izaicinājums ir sajust burta proporcijas un salāgot ar auklas (un manām) iespējām.
Mezgls - ABOK1053.
Hani (viens no h burtu plašās ģimenes, es tā teiktu. Bet nevar jau teikt, ka ir trīs h burti, ja reiz katrs h ir citādāks pēc rakstības, izrunas un pielietojuma...)
Mezgls ABOK580.
Džani, dž. Burts, kas atgādina ugunskrustu, tāpēc ugunskrustam līdzīgs sējums ir tā centrā. Manuprāt ļoti īpašs, enerģisks burts, ar to sākas ჯადოქარი (burvis vai burve - gruzīnu valodā dzimtes nav).
Mezgls -ABOK808. Pazīstams arī kā draudzības mezgls, skauti un gaidas pielieto īpašai kaklauta sasiešanai.
Hae, viens no h variantiem - gaistošs kā dūmu atmiņas par sveces liesmu. Ne skaņa, bet nopūta ar h oderi. Kad liekas, ka mutē nekā nav, tur - kaut kur dziļi rīkles velvēs - ir h. Kā elpa, ko pūš uz nosalušiem pirkstiem.
Mezgls ABOK803.
Kāpēc “mērkaķa dūrīte”?
Mana vispārējā līksmība un aizrautība ar mezglu “mērkaķa dūrīte”, protams, slēpj arī ko vairāk. Tā kā “dūrītes” ir bagātīgā klāstā papildinājušas veikala sadaļu un tiek piedāvātas arī nodarbības to siešanai, sapratu, ka nepieciešams padziļināts skaidrojums.
“Mērkaķa dūrīte” jeb “monkey's fist” tiešām ir mezgla starptautiski atpazīstams nosaukums un tiešām tam ir saistība ar triecienieroci, kas, atbilstoši sasiets un precīzi pielietots, var būt ļoti bīstams. Liels spēks sakoncentrēts vienā punktā kā dūrē. Kāpēc tieši mērkaķa? Varbūt izmēra dēļ, bet man liekas arī tāpēc, ka diezgan neprognozējami, ko tā dūrīte sastrādās, ja mērkaķis nav gana prasmīgs tās pielietošanā.
“Dūrīte” ļauj sevī kaut ko paslēpt arī praktiski, ieliekot kādu slēpjamo amuletu vai smaguma centru, bet vērtīga ir simboliskā un mitoloģiskā nozīme.
Trīs reiz trīs tinumi dod skaitu deviņi, pārpilnības un laika skaitīšanas ciparu. Tieši kamols kā laika (un uzkrātu resursu) simbols ir vilinošākā “dūrītes” izpausme. Latviešu tautas mīkla par kamolu jautā “mazs, apaļš, ko nevar aiz astes kalnā uzvilkt?”, bet “dūrīti” var. Tu nevari laika kamolu komandēt – pasakās kamols rāda ceļu, pats skriedams pa priekšu, tu nevari Laiku vilkt kalnā. Ja vien neesi gana prasmīgs laiku strukturēt. Satīt aukliņu, lai kabatā allaž kāds kamoliņš, kāds striķa galiņš, ir zināms ieradums. Kamolveidīgā “dūrīte” kā piekariņš neatkarīgi no tinumu skaita – līdzīgi kā dzintars – palīdz veidot attiecības ar laiku. Mērķtiecīgi savākties, apgūt laika pārvaldīšanas prasmi – pastiept vai pasteidzināt, jo kamols simbola līmenī saista ar mitoloģisko laiku, kura ritējums ir citāds. Saista un atgādina par Laiku aiz laika.
P.S. Jūrniecībā joprojām "mērkaķa dūrīte" tiek izmantota sviedlīnē, lai varētu krastam (vai citam kuģim, ja gadās avārijas situācija) padot resnāku tauvas galu - piesien garākā striķī un lai labi lido! Aiz striķa arī tauvas galu pievelk un, skat, kuģis jau pietauvojies. Tātad mērkaķa dūrīte palīdz tikt krastā, tātad arī mājās. Labs iemesls, lai mājas atslēgu piekariņš būtu tieši mērkaķa dūrīte. Lai pēc visām vētrām izdodas tikt krastā un mājās! :)
Par meklējumiem un atradumiem
Sensenos laikos, kad uzradās kovids, Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs klātienes gadatirgu aizvietoja ar virtuālo e-gadatirgus.lv. Esmu gadatirgus ekspertu komisijas apstiprināts meistars un savs plauktiņš man ir ierādīts arī tur. Tikai, ievietojot tur savus darbus, ir jāizvēlas noteikta sadaļa. Sadaļai "Rotas" ir apakšsadaļa "Dzintars", bet ir arī, piemēram, "Auskari". (Neliela atkāpe - kad bija Latvijas simtgades gadatirgus Vērmanītī un man piešķīra plakātu "Dzintara izstrādājumi", es izdrukāju un nomainīju "izstrādājumi" pret "amuleti". Jo man nav dzintara izstrādājumu, man ir dzintars. Visīstākais.)
Gana daudz esmu dzirdējusi, ka "dzintars ir tikai omēm, dzintars ir vecmodīgs un brošas mani neinteresē, nekas tajā dzintarā tāds īpašs nav". Tāds cilvēks nekad neskatīsies sadaļā "Dzintars", jo viņš jau ir izlēmis, ka neko tur neatradīs. Viņš visu zina un ir visu redzējis. Tādiem virtuālā gadatirgus apmeklētājiem mans dzintars uzrodas kā provokators un kārdinātājs, misionārs un "velniņš no kastītes" sadaļā "Auskari", piemēram. Un tikai ieraudzījis dzīvu dzintaru negaidītā veidā, cilvēks attopas, ka, re, var būt arī mūsdienīgs dizains, neierasts risinājums! Un pamazām, pamazām, līdz atkal par kādu dzintara draugu vairāk.
Protams, man ir prieks par sadaļu "Dzintars" un lai uz katra paša meistara vai mākslinieka sirdsapziņas paliek, vai viņš tur liek dzintaru vai dzintara izstrādājumus. Tā ir sadaļa tiem, kuri jau zina, ko meklē. Dzintara pasaules pavalstniekiem, gardēžiem, kuri allaž meklē un atrod ko jaunu, jo zina - dzintars iedvesmo. Dzintars var sagādāt negaidītus pārsteigumus un atklājumus.
Pārējiem ar prieku atgādināšu - ja nevari atrast tur, kur pazudušajai mantai jābūt, meklē tur, kur tev liekas, ka nav jēgas meklēt. Vietā, kur nevarētu un nevajadzētu būt tam, ko tu meklē. Jo ar meklēšanu un atrašanu reizēm notiek dīvainas lietas. It sevišķi, ja tas ir saistīts ar dzintaru.
Pāris sākas ar domu par pāri
Varbūt tāpēc ir auskaratkarīgās un vispār auskari - pāra rota, ne vientuļa broša vai kareklis kaklā. Jo gribas pāri, līdzsvaru, stabilitāti, pāris vispār ir sieviešu lieta. Tāpēc auskari ir iecienīta un īpaša dāvana - pašai sev vai cita sagādāta. Ne vienmēr pārī abiem jābūt pilnīgi vienādiem, grūti tomēr jūrai divus pilnīgi vienādus izauklēt, bet patīkami just to grūti notveramo, bet reālo sajūta, ka, lūk, pāris ir!
Pasaule kļūst cita, ja pats esi mainījies. varbūt pavisam nedaudz un iedomās, bet te nu atkal ir vietā mans mīļais citāts no sāgas par Hariju Poteru, kur viņš Dumidoram jautā: "Vai tas notiek pa īstam, vai tikai manā galvā?" Dumidors pārjautāja - kāpēc tu domā, ka tas nav pa īstam, ja tas notiek tikai tavā galvā?
Mans mazais dzintars
Ir nelielas rotas, kas arī ir kas vairāk nekā rotas to atmiņu un emociju dēļ, ko tās nes sevī. To patiesais lielums ar acīm nav saskatāms. Kāda neliela sudraba lapiņa, mazs dzintars. "Mēs jau neko lielu neesam atraduši, neviena TĀDA dzintara nav," nereti cilvēki atbild uz manis teikto, ka "sienu arī jūsējos". Labi, zvirbuļaci varbūt arī neiesiešu, bet man pagaidām pietiek acu un pirkstu, lai arī nelielu dzintaru padarītu valkājamu, ja vien tā īpašniekam ir tāda vēlme.
Mazs ir skaists. Mazam ir savs skaistums, to lielāku dara nojaušamais un acīm neredzamais, priecīgā atziņa, ka Dievs ir viens un tas pats arī mazajā. Dieviņš. Lai mazais nepaliek neievērots, arī Dievs latvietim ir Dieviņš. Mazs ir mīļš. Un mīļais top mazs. Tā, lai sirdī var ielikt.
Jo tumšāki laiki, jo svarīgāk ir nepazaudēt sauli, siltas un gaišas emocijas. Salasīt kaut vai pa kripatai vien, kamēr attopies - nemaz jau tik maz nav.
Sirds un tās turētājs
Kas padara dzīvu? Kāda maza novirze, kāds dullums, kāds solis sāņus. Savs skaistums simetrijai, kas savelk mezglu pie mezgla, saliek striktas atstarpes, pievelk visas skrūves un mielo acis. Tik skaisti un pašsaprotami., ritms rada rakstu. Bet tad kāds mezgls nošļūk zemāk, aukliņas aiziet plašāk un sakrālā ģeometrija pārvēršas dzīves mākslā, kur rezultātu nosaka attiecības, kopsakarības, savstapējā apstākļu, nejaušību saspēle un - viņš ir klāt! Nav īsti skaidrs, vai tas ir sirds zaglis, kurš ticis pie iekārotā un nu stiepj nezin kur, uz alu laikam. Vai apzinīgs sirds sargs, kurš apķers savu mīļoto un izstieps rokas garākas, ja tas būs nepieciešams, bet kājas padarīs stiprākas un stāvēs, plati tās iepletis. Skat, pat kaklu garum garu izstiepis, lai ar zodu varētu savu dārgo nastu pieturēt.
Sirds turētājs, tāds, kas tur sirdi - lai neplīst pušu, lai neiet pāri, lai ceļas uz augšu, bet arī lai nelido prom. Un vienmēr ir klāt. Kopsakarības veido dzīvi, rakstu veido ne tikai simetrija un priekšraksti, bet arī dažādu apstākļu sakritība, līdz kādā brīdī tu saproti, ka ir radies sirds turētājs.
Uzstīgo, lai dzintars skan
Kad aukliņas ir tikai pusmilimetru "resnas", nospriegotas tās sāk atgādināt stīgas. Sējums jau it kā zināmais - spārni, ko citi kopskata dēļ reizēm mēdz saukt arī par gliemežvāku vai jūraszirdziņu motīvu, bet aukliņu smalkums liek domāt par stīgām.Ne tikai iesiets - sastīgots dzintars. Kā uzstīgo kokli, lai skan, tā sastīgo dzintaru. Un skan! Spēlēju, dancoju visu cauru nakti :)
Notici savam dzintaram
"Es nemaz nezināju, ka mans dzintars ir tik skaists," saņemot savu iesieto, teica kāda jauna sieviete. "Tas tiešām ir tas pats, mans, dzintars?" Jā, protams. Tas pats, tikai sagodāts, saposts valkāšanai. Tāpat kā īpašniece ir tā pati, taču tomēr mazliet cita - ieraudzījusi, ka viņas dzintars ir skaists. Kaut kur jau sirdī tādas aizdomas bija, ne velti dzintara gabaliņš ar prieku pacelts, mājās aiznests un gadu gaitā nav pazaudēts. Tikai tad tas skaistums bija vien tas, kas acīm nav saredzams. Vērtīgs, nozīmīgs skaistums, bet reizēm ir svarīgi, lai būtu domubiedri skaistuma izpratnē. Arī dzintari ir dažādi - cits grib būt ar savu cilvēku diendienā un tā, lai citi neredz. Cits grib lielīties, re, kādi mēs! (Ko tur liegties, cits uzstāj "re, kāds es!") Kāds dzintars neliks mieru un presīsies pie juveliera, lai liek sudrabā, bet pēdējā laikā viņi zina, ka esmu arī es. Un cilvēks saklausa, ja ieklausās. Un atrod veidu, kā atsaukties, lai būtu ar dzintaru kopā ne tikai mājās, bet arī cilvēkos.Iesiešana ir tas pieskāriens, kas ļauj dzintaram palikt tam pašam, ar sirds doto vērtību, bet reizē arī kļūt tādam, ko pamanīs un novērtēs pārējie, kuri skaisto saredz ar acīm.
Mums visiem ir viena asins - tev un man
Dzintars var būt zīmes devējs. Atgādinātājs. Apliecinātājs. Ja pret viņu kā tādu izturas. Vari apliecināt citiem, vari atgādināt sev, no kura krasta tu esi nācis un kāds ir tavs laika mērogs. "Laika upele", kā Aivara Neibarta vārdiem dziedāja "Līvi". Dzintars ar saviem miljoniem gadu palīdz saglabāt roķīgu nevērību pret gadu plūdumu.Nebaidieties ilgoties un saņemt kaut ko personisku, nebaidies būt daļa no radīšanas. Skatiet manu varēšanu un pieskaņojiet savām vēlmēm, sajūtām. Ja uzreiz akords neizdodas, uztaustīsim pareizo stīgu kopā. "O, tu tagad sien arī akmeņus! Kas tev ir piedāvājumā?" Kopš sāku siet, esmu sējusi akmeņus un sienu arī tagad, JA TEV TO VAJAG. Man ir pārāk daudz interesanta dzīvē ko darīt, lai nesēdētu pie laukakmeņu kaudzes ar domu tos visus sasiet un mēģināt pārdot. Ja tev vajag akmeni kaklā, es tavējo varu iesiet. Tāpat kā kristālu, minerālu, stikla lāsi vai vēl ko.
Nepieciešamība pēc personīgas attieksmes varētu palīdzēt izrāpties no patērētāja attieksmes un dzīvesveida. "Ja tev būtu broša, es nopirktu." Labi, es varu uztaisīt. Un ir. Paldies pasūtītājam, paldies meistaram, kaut kas jauns ir dzimis. Bet tikpat bieži atskan "nē, nē, manis dēļ netaisi. Bet, ja tev jau būtu..." Labi, gaidi, vēro. Man ir tas, ko es taisu savas vajadzības dēļ - ideja, prasme, kuras gribu parādīt, spēks un sajūtas, kas, manuprāt, cilvēkam noder un ir nepieciešamas. Tāpēc kaut kas piedāvājumā man vienmēr ir. Tikai nevajag skumt, ja kaut ko vajag, bet tā nav - varam sadomāt un dabūt gatavu.
Veiksmīgas medības!
Kādas savedējas pārdomas
Mēdzu teikt, ka esmu tikai savedēja - palīdzu dzintaram un cilvēkam satikties. Savedu tuvāk, bet tālāk jau no viņiem pašiem atkarīgs, kuri būs kopā. Klātienē viegli - dzintars uzrunā, cilvēks ieklausās. Cilvēks ilgojas, dzintars atsaucas. Bet kā tad attālināti? Kad īstais jānoskata tikai pēc bildēm?Pirms vairākiem gadiem Vikingu svēku tirgū Grobiņā nobrīnījos, kāpēc tirgotājai pie katras cepures foto, kur cepure redzama kādam bērnam jau galvā. "Cilvēki nespēj iztēloties kaut ko jaunu sev. Kad viņi redz to cepuri citam galvā, viņiem vieglāk to "piemērīt" sev," viņa man paskaidroja.
Būtu tikai loģiski, ja es arī sāktu fotografēt piedāvājamos dzintarus uz lina kleitas, uz vīrišķi spalvainām krūtīm, auskarus ausīs, bet aproces uz dažādām rokām, ne? Dīvaini, bet man tā neliekas. Lai arī viena otra doma sienot rodas, kuram šis dzintars būtu domāts, kādu es redzu viņa iešanu tautās. Jo dzintars piesakās iesiešanai pats ar savu ideju, ko vēlas.
Jā, reizēm lūdzu atļauju nobildēt, kā cilvēki izskatās ar maniem iesietajiem - lai ir kāds publicitātes foto, lai citi arī redz, kā laimīgs pāris izskatās. Bet tie ir konkrēti cilvēki un dzintari, viņi jau ir viens otru izvēlējušies. Dzintaru, kurš ir brīvs un pieejams, bildēt ar cilvēku tikai tāpēc, lai citam cilvēkam vieglāk iztēloties sevi viņa vietā, man liekas savādi. Nepareizi. Uzreiz prātā nāk iepazīšanās portāls, kur būtu nevis cilvēku portreti, bet cilvēks jau uzreiz ar vēl kādu kopā. Un katrs iztēlojas sevi otra vietā (galvenais nesajaukt, kurš ir piedāvājumā, kurš - tikai fonam).
Laikam jau tomēr ar dzintariem ir tā, ka vispirms katram jāpaveic mājasdarbs - modināt iztēli un spēju sajust, saprast, ka nevar sev piemērīt citu veiksmes stāstus vai laimīgās pusītes. Zināt, ko vēlies sev, ne tikai tāpēc, ka citiem labi izskatās. Zināt, kas esi pats un kāda ir tava atskaites sistēma, ne tikai, kas tu esi salīdzinājumā ar citiem. Jo var gadīties, ka tevi dara laimīgu tas, kas nevienam citam vēl nav. (un tad tev ir arī mazliet vienalga, vai viņiem vispār kādreiz tas būs)
Kājām gaisā
Ja dzīve apveļ kājām gaisā, tas tikai nozīmē, ka tev ir pārāk strikti priekšstati, kur kājām jābūt. Var aizrauties elpa no kūleņa, sareibt galva un varbūt pat samesties nelabi. Bet tas pāries, kad kūleņošana beigsies. Virzienam ir nozīme, ja zināma atskaites sistēma. Ja tādas nav, pieņēmumi par to, kad kājas ir apakšā vai augšā, ir visnotaļ nosacīti.
Ja tavā atskaites sistēmā kājas ir tikai apakšā, tu esi ierobežots savās iespējās saskatīt. Ja spārnu sējums satver dzintara resno galu, spico atstājot brīvu, tas nenozīmē, ka nevar spārnos iesiet ar spico galu uz augšu. Tie ir mazliet citi spārni, jo dzintars ir "kājām gaisā", bet patiesībā dzintars ir tieši tā, kā tam jābūt. Jo kājas tu pats esi viņam piedēvējis. Un kad to saproti, brīdis ar dzintaru pirms siešanas top vēl ilgāks un interesantāks. Jo tu zini, ka viņam noteikti ir vēl kādas pārsteidzošas lietas padomā - kā burvju māksliniekam puķu pušķis piedurknē.
Ja nav gravitācijas, nav augšas un apakšas - ko par tādu saukt, izvēlas katrs pats. Ja izbauda burāšanas procesu, ikviens vējš ir ceļavējš. Un, iepazīstot vēja dabu, burulaivas un savas iespējas, būs vieglāk arī tad, kad vajadzēs aizkuģot uz noteiktu mērķi neatkarīgi no vēja virziena.
Par krellēm
Jau saņemti pirmie pārmetumi, tātad jāpaskaidro. Jo pasaulē nekas nav pretrunā, tikai papildina viens otru. Manas domas aug un veidojas, jo ceļa sākumā tu ne vienmēr zini, kas tevi sagaida pa vidam, kur nu vēl beigās. Dzintars ir dzīvs, spēcīgs, priecīgs būt un sadarboties. Viena no versijām, pie kuras turos joprojām, ir tā, ka dzintara caururbšana radusies, lai mazinātu tā spēku, pakļautu un pieradinātu pēc urbēja mākas un saprašanas. Taču dzintara spēks un īpašības ir saistītas ar tā lielumu. Pavisam lielu nevajag ne urbt, ne siet - jo vairāk spēka, jo labāk, ja māk ar to apieties. Ja jūra dzintaru jau auklējusi un pārveidojusi izmērā saprotamāku, lietojamāku, esmu par siešanu, ne urbšanu. Bet gadu gaitā viļņos maļoties katra dzintara apjoms iet tikai mazumā. "Zvirbuļacis" savu spēku un pēdējo labumu atdod uzlējumam vai tējai, pašās beigās izkūpot uguns vai citos rituālos kā ziedojama velte. Bet ir tāds "pērles" lielums, pirms kļūt par "zvirbuļacīm", kad vairs nav iesienams, bet par lielu pulverī grūst vai uzlējumā likt. Vienam pašam diža spēka vairs nav, bet kopā ar citiem varētu gan kādu daiļot, gan stiprināt - tas ir cits spēks, cits atbalsts. Caururbts un pavisam pieradināts, bet dzintars paliek dzintars. Mana roka urbšanai joprojām neceļas, bet es ar prieku sagodāju arī šos dzintarēnus, cenšoties urbumus sadziedēt, sienot mezgliņus starpā. Par lieliem caururbtiem skumji paliek joprojām, jo pārāk atgādina kara trofejas un skalpu virtenes. Nenoliedzami, dzintars paliek dzintars, katram savs, bet tomēr.Ceļš turpinās
Ikviens ceļš sākas ar pirmo soli, bet ne vienmēr un uzreiz var zināt, cik tālu un kur tas vedīs.Ar prieku paziņoju, ka ir pieejams vēl viens papildinājums maniem amuletiem. Ja sākotnēji bija bikli un neveikli mezgli kā palīgi dzintara noturēšanā un arī es tāda pati savas idejas meklējumos, ar laiku atnāca citi mezgli, drošāki, gudrāki, ar savu padomu, kā veidot zīmes un iemezglot ne tikai dzintaru. Tagad apgūstu mezglus, kas ir ne tikai palīgi, bet ar noteiktu uzdevumu. Šis amulets gatavs pastāstīt, kas tad īsti tur ir.
1) Liepājā noķerts dzintars, dzīvs, jo nepastrādāts. Tāds, kāds no jūras nācis un manās rokās nokļuvis.
2) Dzintara sējuma augšpusē dimanta mezgls - nepārtrauktu pinumu visapkārt, kas simbolizē dzīves enerģijas bezgalīgumu, turpināšanos. Apliecina dzintara uzticību un mīlestību.
3) Sējuma augšpusē liktais dimanta mezgls kalpo arī kā rotātā virsone Dieva zīmei - trīsstūrim, kura ir dzintaram likta no vienas puses. Otrā pusē ir Jāņa, cilvēka zīme, kuram arī dimanta mezgls kā galva lieti noder :) Sējumu noslēdz seši mezgli, seši kā veselības un veseluma simbols. Šādu sējuma veidu es saucu "Ar Dievu uz pusēm" - pasaule turas vesela, ja Dievs un cilvēks sadarbojas, ja cilvēks dzīvo dzīvi ar Dievu uz pusēm. Katram savi darbi un kompetence.
4) Aukliņā, kur dzintars uzvērts, iesiets antistresa mezgls, lai pasargātu valkātāju no lieka stresa, lai pastiprina dzintara gādāto harmoniju un līdzsvaru. Lai mazāk kreņķu. Gali aukliņai sasieti ar slīdošajiem mezgliem - lai veidojas sargājošs aplis, kuru var regulēt lielāku, mazāku, bet tas neatveras.
P.S. Mākulīti Dieviņš māca, nemākuli - māmuliņa. I māmiņa nevarēja nemākuli izmācīt :) Tas šodien atkal ienāca prātā, kad sapratu - visa "komanda" aug savās prasmēs. Piemēram, šķiltavas savu darbu pie manis sāk kā aukliņu galu apdarinātājas. Pēc tam jau tiek paaugstinātas darbā ar dzintaru mezgliem :)
Atbildes uz dažiem jautājumiem
Jo plašāk tautās iziet noķertie un iesietie, jo vairāk jautājumu. Man vienmēr prieks atbildēt un aprunāties, bet ir daži jautājumi, kuriem atbildes vienkārši jāuzraksta vēl vienu reizi :)Man prieks sasiet dzintaru tik skaistu, lai tas var būt arī rota, bet dzīvs dzintars ir amulets, sargātājs, arī ietekmētājs. Jums būs personiskas attiecības - draudzīgas, rezervētas, bagātinošas vai kaitinošas. Jā, arī tā var gadīties, ka tu savu dzintaru negribi vairs ne redzēt. Ne dzintara, bet sevis dēļ. Dzintars nevienu nenosoda un nekritizē, vienkārši ir blakus tāds, kāds ir un dara to, ko dara. Bet dzīve mainās un arī attiecības mainās, cilvēks mainās arī šī paša dzintara dēļ, līdz pienāk laiks jaunam dzintaram.
Es nespēju ražot masveida produkciju un man nav mērķis iesiet visu, kas vien panāk man priekšā. Es nekonkurēju ar dzintara apstrādes industriju vai dzintara bumbiņu, putekļu ražotājiem. Es dzīvoju savu dzīvi un tajā man konkurentu nav. Daru to, kas man patīk, kam es saskatu jēgu un kam mana sirds atsaucas. Tieši tik egoistiski. Savā ritmā un saskaņā ar savām iespējām. Ir dienas, kad neiesienu nevienu, jo enerģijas amuletam nepietiks (|"nekad neatdodi pēdējo asins lāsi") un sajūtas nav īstās. Ir dienas, kad sienu un zinu - vēl šie ir jāiesien tieši šodien un tikai tad pienāks vakars. Tāda mīlestības vajadzība. Neviens mani nedzen. Dzīve nav aiz nākamā stūra, bet nāve aiz simt kalniem vai gadiem. Mana dzīve un nāve man allaž ir blakus - ar savu spēku un padomu. Tāpēc manā dzīvē ir vēl arī citi darbi. Un veikals šeit, mājaslapā, ir tāds, kāds ir. Ieskatam. Ja jums ir vajadzība, runāsim, tiksimies un atradīsim īsto. Es mazliet jūs tincināšu, lai pieslēgtos un sajustu cilvēku un vajadzību, lai būtu pēc iespējas precīza kā starpnieks.
Mani ir saukuši par savedēju, un arī es sevi reizēm tā saucu. Jo savedu kopā cilvēku un viņa dzintaru tam brīdim. Pievedu vienu otram klāt. Pamodinu, pieradinu dzintaru, lai cilvēkam un dzintaram vieglāk satikties, ērtāk saprasties. Nereti pamostas arī cilvēks, savu dzintaru saticis. Jo nonāk tuvāk kaut kam īstam, patiesam. Tādam, kas palīdz arī atcerēties kaut ko no ļoti seniem laikiem un lietu kārtības. Sajust kaut ko no ļoti lielas, pārlaicīgas mīlestības.
Māka siet, māka lasīt
Kaklā karamie amuleti ir uzvērti aukliņā ar slīdošiem mezgliem - tas veido nepārtrauktu apli, neatveras, gali ir satikušies mezglā, lai nešķirtos ("laulību mezgls") un turpinātos viens otrā, nevis mezgls divus galus sasien kopā. Līdzīgs aplis veidojas aprocēm bez mezglotās aproces daļas - tās, kur dzintars tikai aukliņās, bet tās savukārt saie kopā slīdošajos mezglos.
Dzintara augšpusē ir dimanta mezgls - bezgalīgs pinums, kuram neredz ne sākumu, ne beigas. Kā bezgalīga mīlestība un aizsardzība. Kā mūžīga kustība, dinamika.
Mezglu veidotais raksts ir tāds, kā nu kuram dzintaram sanāk. Tu vari nez ko sadomāties, bet dzintaram uzsienas tas, kas uzsienas. Iepriekš jau rakstīju, ka dzintars izvēlas savu valkātāju. Noteiktā brīdī cilvēks sadzird savu valkātāju un savs stāsts tad ir arī sējumam. Tas, kāds sējums izvēlēts, var liecināt, kura joma dzīvē ir aktuāla, kur tieši dzintars vēlas palīdzēt, kas ir svarīgi. Jo tuvāk saknēm, jo vienkāršāki ir ornamenti. Visi reiz bijuši pagāni, tāpēc Dieva trīsstūris, krusts, aka, tīkls ir labi saprotami neatkarīgi no tautības.
Sējuma raksts noteic arī mezglu skaitu. Dieva trīsstūra divas pamatlīnijas dod astoņus mezglus, ja četri darba diegi. Astoņi kā bezgalības, mūžības simbols. Ja trīs darba diegi, var veidoties "trīs pa trīs", pilnības, veseluma trejdeviņi. Divi diegi dod četrus, sešus mezglus. Te var pieslēgties numeroloģija, var izvēlēties, kuru jomu akcentēt. Piemēram, seši mezgli, ja nepieciešams stiprinājums veselībai.
(turpinājums sekos)
Laimas slotiņa veiksmīgam ceļam
Ar Dievu uz pusēm
Ir dzintari, kuriem Dieva zīme (trīsstūris ar rotātu virsotni, proti, bezgalības mezglu) ir no abām pusēm. Ir, kuriem tikai no vienas - parasti tajā, kas vērsta pret valkātāju pašu. Pret pārējiem tad slejas Jāņa zīme - cilvēka varēšanas, vīrišķā spēka, aktivitātes un auglības simbols. Abas kopā, kur dzintars kā starpnieks, tās veido salikumu, kas atspoguļojas teicienā par dzīvi - ar Dievu uz pusēm.
- Kā tev iet? Kā dzīvojas? - Ar Dievu uz pusēm. (Lūgums nejaukt ar teicienu - kuļas kā pliki pa nātrēm.)
Tas nozīmē, ka ikviens uzņemas savu atbildības daļu - Dievs dara savu darbu, cilvēks savu. Cilvēks nejaucas, kur nevajag, un Dievu netēlo, bet atbild par sevi, savu dzīvi un dara, kas jādara, negaidot, ka viņa vietā to padarīs kāds cits. Un arī Dievs neatstāj ne cilvēku, ne savus pienākumus novārtā.
Dievs ar cilvēku, cilvēks ar Dievu dzīvo uz pusēm, kopā, sadarbojoties. Rāmi lēnām. Augšpusē dimanta mezgls ar bezgalīgu pinumu kā dzīves enerģijas nerimstošais plūdums. Apakšpusē seši mezgli kā veseluma un veselības skaitlis. Tu esi vesels, kad esi vesels viens ar sevi un Dievu, un pasauli, kas jums abiem uz pusēm.
Mezgls atrod vietu, prāts - mājas
Viens no vārda "meditācija" skaidrojumiem ir "prāts atrod mājas". Tik latvisks un pazīstams sanāk aicinājums uz meditāciju - prātiņ, nāc mājās! - ja kaut kas satrauc tik ļoti, ka jūties ne savā ādā, rīkojies muļķīgi un uzvedies kā pazudis. Ne viens vien teic - rokdarbi ir mana meditācija. Mans prāts atrod mājas, sienot mezglus ap dzintaru. Ja ir skaidrs, kas ir centrā, pārējais sakārtojas it kā pats no sevis. Mezgls atrod savu īsto vietu. Sien, kamēr gatavs.
Ja darbs prasa koncentrēšanos un pacietību, noteiktu tempu (smalkāki diegi ir jāsien lēnāk nekā rupjāki), uzmanību, cilvēks ir gana aizņemts, lai prātam būtu iespēja atpūsties un atgriezties mājās, un atvest turp arī cilvēku. Vienu brīdi tu pamani, ka viss ir kārtībā, esi nomierinājies. Un tavs darbs nomierina arī citus, atgādinot par Mājām, kurām esi pietuvojies. Par dievišķo un pārlaicīgo.
Vērojot dzintaru no visām pusēm, līdzsvarojot, sienot, velkot un piekārtojot mezglus, šodien ienāca prātā Japānas dārzs ar savām likumsakarībām, hologrāfisko principu, kosmosa modeļa atainošanu. Iedomājos dzenbudisma mūku, veidojot to Kioto dārzu, kur no 15 akmeņiem skatam vienmēr paveras tikai 14. To darot, viņš noteikti atgriezās Mājās.